Hyppää sisältöön
Uutiset

11.04.2025 15:00

Neuvottelutulos huvi-, teema- ja elämyspuistoihin

PAM ja työnantajia edustava MaRa saavuttivat tänään neuvottelutuloksen huvi-, teema- ja elämyspuistojen työehtosopimusneuvotteluissa. Seuraavaksi neuvottelutulos siirtyy liittojen hallintojen käsittelyyn.

Kuvassa Kouvolan Tykkimäen keinukaruselli. Kuva: Shutterstock

Seuraavaksi neuvottelutulos siirtyy PAMin ja MaRan hallintojen käsiteltäviksi. PAM tiedottaa hallituksensa päätöksestä viimeistään keskiviikkona 16.4. Neuvottelutuloksen sisältö on julkinen vasta hallintojen käsittelyn jälkeen.

PAM ei kommentoi neuvottelutulosta ennen kuin se on käsitelty liiton hallinnossa. 

Huvi-, teema- ja elämyspuistojen työntekijöiden työehtosopimus on yleissitova. Sopimusta sovelletaan kiinteissä toimipaikoissa sijaitsevissa huvi-, teema- ja elämyspuistoissa työskenteleviin työaikalain alaisiin työntekijöihin, muun muassa lipunmyyjiin, pelinhoitajiin, puistotyöntekijöihin, allasvalvojiin ja ratatyöntekijöihin.

Mitä pidit tästä sisällöstä?

Haku