Hyppää sisältöön
Blogit

10.02.2025 15:43

Jäsenistön voima näkyy neuvottelupöydissä

Mitä enemmän ammattiliitolla on jäseniä, sitä enemmän sillä on myös vaikutusvaltaa. Parhainkaan neuvottelija ei voi saada huipputuloksia ilman jäsenistön tukea, kirjoittaa PAMin järjestöjohtaja Risto Kalliorinne.

Tämän kevään työehtosopimusneuvotteluissa haetaan parannuksia palvelualojen työehtoihin, ja odotukset tuloksista ovat tietysti korkealla. Lisää liksaa pitäisi saada, kokoaikatyötä useammalle ja työolosuhteita parantaa.  

PAMin neuvottelijat ovat huippuasiantuntijoita ja myös pirun sitkeitä vääntämään neuvottelupöydissä. Mutta parhainkaan neuvottelija ei voi saada huipputuloksia ilman jäsenistön tukea. Aktiivinen ja laaja jäsenistön toiminta luo sopivaa painetta neuvotteluille ja vauhdittaa sopimista paremmista työehdoista.  

Jokaisen palvelualan työntekijän tärkein teko työelämän parantamiseksi on järjestäytyminen eli ammattiliittoon liittyminen.

Mitä enemmän ammattiliitolla on jäseniä, sitä enemmän sillä on myös vaikutusvaltaa – niin työehtosopimusneuvotteluissa kuin muissakin asioissa. Vähäinen jäsenmäärä tarkoittaa vastaavasti vähäisempää vaikutusvaltaa.  

Pari vuotta sitten neuvottelut ajautuivat umpikujaan ja koimme PAMin historian laajimman lakkokevään. Kaupan ja kiinteistöalan lakot edesauttoivat työehtosopimusten syntymistä ja opettivat meille paljon työtaistelujen toteuttamisesta. Lakot ovat aina viimeinen vaihtoehto, mutta jos tähän tilanteeseen jälleen jouduttaisiin, uskon, että niiden vaikuttavuus olisi vielä aiempaakin suurempaa.  

Vuoden 2023 lakkokeväänä seurasin ylpeänä jäsentemme toimintaa. Luottamusmiesten ja muiden pamilaisten aktiivisuus ja tuhansien lakkovahtien sinnikäs päivystäminen purevan viiman keskellä jätti järjestöjohtajan sydämeen pysyvän jäljen. Luottamus jäsentemme kykyyn kamppailla parempien työehtojen puolesta vahvistui entisestään.  

Vain yhdessä voimme saada aikaan parempaa työelämää.  

Jokainen palvelualojen ammattilainen tekee merkittävää työtä. Tämän arvostuksen on syytä näkyä myös palkkapussissa. Tänä keväänä väännetään vuorollaan kaikkien PAMin ammattialojen työehdoista. Yhdenkään palvelualan työntekijän ei kannata jäädä passiiviseksi seuraajaksi, vaan osallistua omalla työpaikallaan aktiivisuuden kohottamiseen ja jäsenmäärän kasvattamiseen. Vain yhdessä voimme saada aikaan parempaa työelämää.  

Kirjoittaja on PAMin järjestöjohtaja Risto Kalliorinne.

Mitä pidit tästä sisällöstä?

Haku